Her finder du specialbeslag og isenkram til opgaver ingen andre kan løse
// Annoncørbetalt indhold
Samarbejde med GulogGratis branded content
Denne artikel er sponsoreret af møller og Mammen
Står du med et vindue fra 1920, der mangler en stormkrog, eller en fyldningsdør, der skal have nyt greb i den rigtige stil? Så kender du sikkert frustrationen ved at besøge byggemarked efter byggemarked uden at finde det, du leder efter. Møller og Mammen i København har siden 1876 specialiseret sig i netop de produkter, som massemarkedet ikke fører. Butikken genåbnede i december 2025 i nye lokaler i Dronningens Tværgade efter en kortvarig lukning, og sortimentet er stadig det samme: tusindvis af specialvarer inden for beslag, skruer, køkkenudstyr og klassisk isenkram. For alle, der arbejder med ældre ejendomme eller bare ønsker kvalitet frem for discount, er det en adresse værd at kende.
Står du med et vindue fra 1920, der mangler en stormkrog, eller en fyldningsdør, der skal have nyt greb i den rigtige stil? Så kender du sikkert frustrationen ved at besøge byggemarked efter byggemarked uden at finde det, du leder efter. Møller og Mammen i København har siden 1876 specialiseret sig i netop de produkter, som massemarkedet ikke fører. Butikken genåbnede i december 2025 i nye lokaler i Dronningens Tværgade efter en kortvarig lukning, og sortimentet er stadig det samme: tusindvis af specialvarer inden for beslag, skruer, køkkenudstyr og klassisk isenkram. For alle, der arbejder med ældre ejendomme eller bare ønsker kvalitet frem for discount, er det en adresse værd at kende.
Beslag og dørudstyr til alle epoker
Kernen i Møller og Mammens sortiment er beslag og dørudstyr. Her finder du ikke kun standardvarer, men produkter tilpasset danske byggetraditioner gennem mere end et århundrede. Butikken fører dørgreb i alt fra poleret messing til patineret jern, og mange modeller er designet til at matche de originale greb i ældre københavnerlejligheder. Hængsler findes i dimensioner og udførelser, der passer til både tunge hoveddøre og lette skabslåger.
Til vinduer har butikken et omfattende udvalg af stormkroge, anverfere og paskvilgreb, der kan erstatte slidte eller manglende dele på ældre vinduesrammer. Disse produkter er ofte umulige at finde i almindelige byggemarkeder, fordi efterspørgslen er for lille til masseproduktion. Hos Møller og Mammen er de en fast del af lageret.
Skruer og befæstelse i alle dimensioner
Et andet område, hvor butikken skiller sig ud, er skruer og befæstelsesmaterialer. Sortimentet omfatter skruer i længder, tykkelser og hovedformer, der dækker langt mere end standardmål. Skal du have fat i messing-skruer til et restaureringsprojekt? Eller bolte i en dimension, der ikke længere produceres? Chancen for at finde det er markant større her end noget andet sted.
Udvalget inkluderer blandt andet:
- Træskruer og maskinskruer i messing, stål og rustfrit stål
- Bolte, møtrikker og skiver i sjældne dimensioner
- Rawlplugs og specialbeslag til montering i ældre murværk
- Søm i forskellige længder og materialer til både fin- og grovarbejde
- Vinkelbeslag, hjørnebeslag og forstærkningsbeslag til møbler og bygningsdele
Medarbejderne kan hjælpe med at identificere den rigtige befæstelse til din opgave, uanset om det drejer sig om et antikt møbel eller en gammel træport.
Køkkenudstyr og husholdningsartikler
Ud over beslag og værktøj har Møller og Mammen altid ført klassisk køkkenudstyr. Her finder du gryder og pander i gedigen kvalitet, knive fra anerkendte producenter og diverse husholdningsartikler, der holder i årevis. Butikken henvender sig til kunder, der foretrækker holdbarhed frem for engangsløsninger. Mange af produkterne er de samme, som professionelle køkkener bruger, men de sælges også til private.
Sortimentet omfatter desuden gardinstænger i messing, kroge og ophæng i forskellige størrelser samt diverse boligrelateret isenkram. Det er produkter, der ofte overses, men som gør en forskel for helhedsindtrykket i et hjem.
Rådgivning der sparer dig for fejlkøb
En væsentlig del af oplevelsen hos Møller og Mammen er den faglige vejledning. Medarbejderne har typisk mange års erfaring og kan hurtigt vurdere, hvad der passer til din opgave. Medbringer du et gammelt beslag, der skal erstattes, vil de ofte kunne finde et match eller foreslå et alternativ, der fungerer. Denne service er uvurderlig, når du arbejder med ældre bygninger, hvor standardløsninger sjældent passer.
Butikken kan også hjælpe med at skaffe varer, der ikke er på lager. Gennem deres leverandørnetværk har de adgang til produkter, som ikke findes i det almindelige detailmarked. Det kræver lidt tålmodighed, men resultatet er ofte, at du finder præcis det, du søger.
En specialbutik der fortjener at overleve
Efter 149 år på hjørnet af Gothersgade og Adelgade måtte Møller og Mammen i 2025 flytte på grund af huslejestigninger. Men takket være investor Martin Bek-Nielsen lever butikken videre i Dronningens Tværgade. For alle på Sjælland, der har brug for specialisenkram, er det værd at tage turen til København. Her møder du en butik, der ikke forsøger at sælge dig det billigste, men det rigtige. Og i en tid hvor den slags forretninger bliver sjældnere, er det noget værd at støtte op om.
Denne artikel er sponsoreret af møller og Mammen
Denne artikel er sponsoreret af møller og Mammen