Dolphin skrev: Så mange mærkeligt folk gider ikke give lidt mad :(
Hvorfor skulle VI give dig mad ?????
Du har fået en opskrift på hvordan du laver noget akut mad. Endvidere har du fået at vide, hvem du kan kontakte for at få at vide hvor man får maden fra.
Kontakt din lokale fugleforening, de kan fortælle dig, hvor du køber det henne. Måske er der en af dem som har noget som du kan købe.
Jeg synes godt nok, at dit sidste indlæg er utrolig uforskammet. Det er ikke vores fugl, så det er IKKE os som skal give dig mad. Du har anskeffet dig fuglen, så hvis du havde været seriøs, så havde du sørget for mad INDEN den kom til verdenen.
Men det er selvfølgelig meget lettere og billigere at sidde herinde og jamre. Kan du ikke finde ud af at fodre den arme fugl, så giv den til en som godt vil og kan, eller afliv den.