• 497.210 annoncer
  • 51.859 nye annoncer
  • 1.383.711 medlemmer
  • 2.222 online
Tråd startet: d.  4. januar, 2012 · kl. 21.47
Sidst opdateret: d. 14. januar, 2012 · kl. 01.02
Antal brugere der overvåger denne tråd: 1
 
Del på facebook

Side: 1  ·  2  ·  Næste >>
 
Avatar
BRUGER INAKTIV
#1 - Skrevet for ca. 2 år og 4 måneder siden (d.  4. januar, 2012 · kl. 21.47)
 

hella rally 3000 lygter. regler med lys og monteringen osv.

 
hej

har et spøgersmål om ekstra fjernlys lygter.

har smidt nogle hella 3000 på min personbil.
hvad er reglerne enlig for at køre med potionlys i fjernlygterne?, sammen med fx kørelys så de er forbundet med de andre lygter.
nogen siger man ikke må gøre det så de er lyser på samme tid.
og med sikring fra batteri til fjernlys med relæ, via egen kontakt til de store lygter fjernlyset.
er det ikke lovligt og må synes med det til den tid?
nogen siger mange ting og om reglerne, kunne være rart at få den rigtige og lovlige historie frem.

Gode svar:

eriksnedker: Læs svar
 
#2 - Skrevet for ca. 2 år og 4 måneder siden (d.  4. januar, 2012 · kl. 22.10)
 
Ring til politiet eller noget. Det kan de sikkert svare dig på
 
Avatar
BRUGER INAKTIV
#3 - Skrevet for ca. 2 år og 4 måneder siden (d.  4. januar, 2012 · kl. 22.18)
 
en mulighed ja.
hvis de ved det.

men nu spøger jeg herinde i forum, kunne være der er mange der har nogle på bilerne og kender reglerne .
har bare hørt så mange muligheder med monteringen.
 
Avatar
BRUGER INAKTIV
#4 - Skrevet for ca. 2 år og 4 måneder siden (d.  4. januar, 2012 · kl. 23.47)
 
Svar til opel Nielsen:
Du må højst have 2 fremadrettede positionslygter - og de skal være symmetrisk anbragt.
Du må gerne have 2 fjernlygter monteret - men kun forudsat, at de er tilkoblet således, at de originale fjernlygter slukkes, når de ekstra er tændt. Kan sagtens strikkes sammen, med relæer.
Held med det.
 
Avatar
BRUGER INAKTIV
#5 - Skrevet for ca. 2 år og 4 måneder siden (d.  5. januar, 2012 · kl. 00.10)
 
Svar til Webcrawler:

tak for svar.
der kan man så ikke bruge de store med position og bilens lygter på samme tid.
det er da en skam når de er bygget til det.
ja et relæ kan køres ind på den måde, så de andre slukker når der er fjernlys på de store.
og ja det er lidt af et arbejde jeg er kommet på med det her lys bøvl.
 
RUSTBESKYTTELSE
Dinitrol. Kontrolleret af Teknologisk Institut.
www.Fyunce.dk
Røgfri idag med PenCig
Vi er eksperter i E-cigaretter og vi har kun de bedste
produkter. Start her!
Den billigste E-cigaret
Spar 20% på de mest populære produkter
Find dem på dampshop.dk
 
#6 - Skrevet for ca. 2 år og 4 måneder siden (d.  5. januar, 2012 · kl. 00.10)
 
Hej opel Nielsen.
Du kan google dig frem til næsten alt / alle spørgsmål. Se lige dette link som jeg fandt:
https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=49871
Og læs så §4 stk. 3
I gamle dage da jeg selv monterede både tågelygter og fjernlygter blev de monteret med et relæ, sikring til relæet og styrestrøms ledning ind over en kontakt inde i bilen således man kunne slukke og tænde lygterne efter behov.
Dette er meget vigtigt, for ellers får du ikke bilen synet med dette ekstraudstyr. Brug også passende tykke ledninger fra dit batteri ( her på den strømførende ledning, monterer du en sikring ) og over til relæet og også fra relæet og ud til lygterne skal du bruge passende tykke ledninger.
Til styrestrømmen kan du godt bruge en noget tyndere ledning.
Husk også lige et spændebånd i toppen af dine ekstra fjernlygter, så de ikke kommer til og vibrere, så har du den til og justere med også.
Mvh. Erik K.
 
#7 - Skrevet for ca. 2 år og 4 måneder siden (d.  5. januar, 2012 · kl. 00.21)
 
Hej igen opel Nielsen.
Jeg kommer lige i tanke om, hvad det er for en bil du skal montere på ? FORDI, der er nogle biler, hvor ekstra udstyr skal kodes ind i bilens computer. Dette skal blandt andet gøres ved min Audi ellers virker det ikke.
Jeg er nu heller ikke sikker på, at Webcravler har ret i hans påstand om de positionslys ??? Hvad så med lastbilerne der kørere rundt med ekstra fjernlygter MED positionslys i ????
Hvis jeg var dig, så ville jeg spørge ved en synsmand så du er sikker på, at det kan synes !!!
Mvh. Erik K.
 
Avatar
BRUGER INAKTIV
#8 - Skrevet for ca. 2 år og 4 måneder siden (d.  5. januar, 2012 · kl. 00.21)
 
Svar til eriksnedker:

aa der står da en masse ting der er ved at kigge lidt på.
har montage skinde hjemmelavet i rustfri men glideflange.
både for neden af lygtehuset og for oven.
så de ikke hopper mere en bilen gør.
mener dog det ledning de køre med er 6 karat på 12v batteri.
så vil da mene det er godt nok tyk til det.
er nok ikke helt på den forkerte side af monteringen, af ledninger, og relæ, og sikringen, tæt på batteri og til relæ, via til en kontakt.
 
Avatar
BRUGER INAKTIV
#9 - Skrevet for ca. 2 år og 4 måneder siden (d.  5. januar, 2012 · kl. 00.23)
 
astra caravan stc
det virker da fint nok som det er med den opsætning.
men tør ikke bruge ekstra tågelygte stik i fronten til dem.
det ser noget tynd ud de små ledninger der kan bruges til eftermontering af tågelygter.
 
#10 - Skrevet for ca. 2 år og 4 måneder siden (d.  5. januar, 2012 · kl. 00.29)
 
Hej igen opel Nielsen.
Det lyder til, du har godt styr på det hele nu.
Så held og lykke til, med resten.
Mvh. Erik K.
 
RUSTBESKYTTELSE
Dinitrol. Kontrolleret af Teknologisk Institut.
www.Fyunce.dk
Røgfri idag med PenCig
Vi er eksperter i E-cigaretter og vi har kun de bedste
produkter. Start her!
Den billigste E-cigaret
Spar 20% på de mest populære produkter
Find dem på dampshop.dk
 
Avatar
BRUGER INAKTIV
#11 - Skrevet for ca. 2 år og 4 måneder siden (d.  5. januar, 2012 · kl. 00.31)
 
Svar til eriksnedker:

ja lastbilerne køre med dem tændt på positionslys.
men om det er lovligt med dem ved jeg ikke.
det kan være andre regler ved det ik.
tror nok synsmanden må have svaret på det.
må forhør mig af ved en.
 
Avatar
BRUGER INAKTIV
#12 - Skrevet for ca. 2 år og 4 måneder siden (d.  5. januar, 2012 · kl. 00.32)
 
Svar til eriksnedker:

tak for det information.
 
#13 - Skrevet for ca. 2 år og 4 måneder siden (d.  5. januar, 2012 · kl. 00.36)
 
Hej igen, igen opel Nilsen.
Ok. En Opel Astra. Den skal, så vidt jeg ved ikke kodes, så det er da godt.
Nej, du skal ikke bruge de ledninger til tågelygterne når de er fabriksmonteret, så kommer dine fjernlygter til og virke forkert. De må jo ikke virke på kort lys !!!
Du er nødt til og selv bygge noget styring / ledninger ind til dine fjernprojektører.
Mvh. Erik K.
 
Avatar
BRUGER INAKTIV
#14 - Skrevet for ca. 2 år og 4 måneder siden (d.  5. januar, 2012 · kl. 00.37)
 
Svar til eriksnedker:
Lastbiler må også kun have 2 positionslygter. De øverste kaldes markeringslygter - og i syns-øjemed, er det 2 vidt forskellige ting. Lastbilerne må heller ikke have positionslys i de ekstra fjernlygter - men har det ofte, som gejl. Det koster dog, når jens-betjent får kig på det.
 
Avatar
BRUGER INAKTIV
#15 - Skrevet for ca. 2 år og 4 måneder siden (d.  5. januar, 2012 · kl. 00.43)
 
Svar til eriksnedker:
de kan tænde og slukke på en kontakt.
ligemeget hvad lys man har på bilen
og det er nok ikke rigtig.
hvordan får man dem til kun at virke, når der er fjernlys på bilen.
sådan ville jeg have lavet det men kunne sku ikke finde ud af det hehe.
men om man kan tage en ledning fra bilens lygter og via til relæ, så de lange lys kun virker på de store mener det skal være sådan.
og med kontakten så man kan tænde og slukke som man vil.
 

Side: 1  ·  2  ·  Næste >>
Opret nyt indlæg

Du skal være logget ind for at skrive i forum...

Log ind her: